If you are looking for the answer of how what is apple pay, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding how what is apple pay. Read it below.
1. Rina went to Alturas Mall to Buy apples. She
Ask: 1. Rina went to Alturas Mall to Buy apples. She bought 100 pieces of apples at P12. 75 each. How much did she pay to the cashier for the apples?
2. Mr. Monte’s sales in his ice cream business decreased by the same amount in 12 days due to the Covid 19 Pandemic. The total decrease in his sales is P48,000. What was the daily change in his sales?
Answer:
1.1275
2.4000
Step-by-step explanation:
1. 100×12.75
2. 48000÷12
I hope it helps
an apple cost php15.00.How much will mother pay for 12
Ask: an apple cost php15.00.How much will mother pay for 12 apples ? what a number sentence ?
Answer:
an apple cost php how much will mother pay for 12 apples? what a number sentence???
2.6 apples cost Php 100. How much will pay for
Ask: 2.6 apples cost Php 100. How much will pay for a dozen apples? 3. The ratio of 3 numbers is 1:3:4. If their sum is 120, what are the numbers? what type of proportion?
Answer:
2. 6:100=12:n
12/6=2
2(100)=200
n=200 pesos
3. 15:45:60
1=1×15=15
3=3×15=45
4=4×15=60
15
45
+60
=120
an apple cost 15 pesos how much will mother pay
Ask: an apple cost 15 pesos how much will mother pay for 12 apples?
1.what is the number sentence?
2.answer?
Answer:
180
Step-by-step explanation:
15×12=N
15×12=180
sana po makatulong
Now the truck starts to move forwards at 20.0 m/s.
Ask: Now the truck starts to move forwards at 20.0 m/s. I am still throwing
apples forwards, exactly the same as I was throwing them before, at
15m/s. If I am really not paying attention to what’s going on around me
(like the fact that I am standing in the back of a moving truck), how fast
would I say the apples are moving?
Answer:
Still 15m/s! Relative to me, I can only make an apple move away from me at 15m/s, so that’s how fast I measure the apple moving away from me.
Il-Solve for the following: 11.) In 7:6=21:n, the value of
Ask: Il-Solve for the following:
11.) In 7:6=21:n, the value of n is
12.) What is the value of n in 40:60=n:12?
13) Atis are sold at 3 for P36. How much will you pay for a dozen atis? 1
14.) In 9:15-6:n, what is the value of n?
1
5.) tHree apples cost of P24.How many apples can you buy with P56?
11.) In 7:6=21:n, the value of n is
- 18
Solution:
7:6 = 21:n
7n = 126
n = 18
12.) What is the value of n in 40:60=n:12?
- 8
Solution:
40:60 = n:12
480 = 60n
n = 8
13.) Atis are sold at 3 for P36. How much will you pay for a dozen atis?
- ₱144
Solution:
3:36 = 12:n
3n = 432
n = 144
14.) In 9:15 = 6:n, what is the value of n?
- 10
Solution:
9:15 = 6:n
9n = 90
n = 10
5.) Three apples cost of P24.How many apples can you buy with P56?
- 7 apples
Solution:
3:24 = n:56
168 = 24n
n = 7
In order to have a strong resistance in times of
Ask: In order to have a strong resistance in times of
pandemic, we need to eat healthy food such as fruit and
vegetables. That is why, Carlo bought apples at Php15.50
each. How much did he pay for a dozen apples?
1. What is the problem asking us to find? ________________
2. How can we solve for the answer? ________________
3. What kind of number is 15.50? What about dozen?
How many pieces a dozen is? _________________
4. How many decimal places are there in Php15.50? ______
5. How many decimal places should there be in the product?
6. What is the answer? _________________
Answer:
1.) How much did he payfor a dozen apples?
2.) multipication
3.) 12=dozen
4.) .50
5.) 2
6.) 186
Step-by-step explanation:
HOPE IT WILL HELP YOU
Answer:
1. The problem ask us to find how much money did Carlo pay for the dozen of apples.
2. Just multiply the individual price of an apple which is Php15.50 by 12 or 1 dozen.
3. a dozen consist of 12 pieces
4. 2 only
5. no decimal can be found in the product
6. Php186
4) Benj bought 25 star apples for P45.00, how much
Ask:
4) Benj bought 25 star apples for P45.00, how much will he pay for 150 pieces star apples at the same rate?
a) What is asked?
b) What are given?
c) What operation will be used?
d) What is the number sentence?
e) What is the answer?
Answer:
a.how much will he pay for 150 pieces star apple at the same rate
b.25,45.00,150
c.multiply
d.150 x 45.00
e.6,750
Answer:
a) how much will he pay for 150 pieces star apples at the same rate?
b) 25 star apples for P45.00
c) multiply
d) 1.8 x 150 = n
e) benj will pay P 270.00 for 150 pieces star apples.
Step-by-step explanation:
Anne bought 7 apples.If each apple cost P15.00, how much
Ask: Anne bought 7 apples.If each apple cost P15.00, how much did she pay for it?
What are given?: _________________
What is asked?. _________________
What is the word clue? _________
What is the number sentence?__
Solution: ________
Answer:________
Answer:
Given: 7 apples and P15.00 each apple
Asked:The amount Anne payed for the apples
Word clue:how (im not sure)
No. Sentence: P15.00×7=n
Solution: ikaw na po ang maglagay
Answer:Anne payed P105.00 in total
Step-by-step explanation:
I hope it helps!
3.) Among the 40 pupils in Grade 6 Anthurium, 6%
Ask:
3.) Among the 40 pupils in Grade 6 Anthurium, 6% are left handed. How many are left handed?
a) What is asked?
b) What are given?
c) What operation will be used?
d) What is the number sentence?
e) What is the answer?
4) Benj bought 25 star apples for P45.00, how much will he pay for 150 pieces star apples at the same rate?
a) What is asked?
b) What are given?
c) What operation will be used?
d) What is the number sentence?
e) What is the answer?
answer. haha yan na ss ko pa .. pic na lang
Not only you can get the answer of how what is apple pay, you could also find the answers of an apple cost, Now the truck, In order to, Il-Solve for the, and 4) Benj bought.