If you are looking for the answer of how tips are priced, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding how tips are priced. Read it below.
1. Mario Jerry wants to buy new headphones. The usual
Ask: 1. Mario Jerry wants to buy new headphones. The usual cost of a pair of headphones is PhP 350.00. Today’s discount is 20% How much money will Mario Jerry save? a PhP 70.00 6. PhP 17.50 c. PhP 370.00 2. Josh bought new eyeglasses that were on sale for 15% off the usual price. How much did he pay if the eyeglasses usually cost PhP 80.00? a PhP 1.200.00 b. PhP 68.00 c. PhP 65.00 3. Daniel bought some snacks for his friend. The total bill was PhP 520.00. Daniel decided to leave a 10% tip for the waitress. How much was the tip? a PhP 52.00 b. PhP 520.00 c. PhP 500.00 4. Zone 3 basketball team won 20 out of 25 games. What percent of the game did they lose? c. 20% a 5% b. 45% 5. 60 students were tasked to plant vegetables in their backyard 23 students planted eggplants, 13 students planted oloras, while 24 students did not plant at all What percentage of the students planted vegetables? b. 24% c. 60% a36%k
Answer:
wow diko alam pano e solve sowe
Direction: Choose the letter of the correct answer ofthe following
Ask: Direction: Choose the letter of the correct answer of
the following problems to find the percentage, rate or
percent.
1. Carla took a 600mile trip. She drove 240 miles before
stopping for lunch. What percent of the total trip did she
drove before lunch?
a. 25%
b. 40% C. 56% d. 75%
2. Navarro paid Php80 for a jacket that originally cost
Php96. What percent of the original price did Navarro
pay?
a. 45%
b. 65% C. 83%
d. 90%
3. Perly’s bill for breakfast with her friends was Php890.
She gave an 8% tip. How much was the tip?
a. Php56.5 b. Php71.20 c. Php84.25% d. Php145.25
4. Jillian’s has a monthly allowance of Php5,000.what
percent of her allowance does she save if she saves
Php850 a month?
a. 10% b. 12%
c. 17%
d. 25%
5. Twelve pupils in a class of 50 joined the Science
Club. What percent of the pupils in the class joined
the club?
a. 24% b. 35% C, 76%
d. 80%
Answer:
1.) B
2.) C
3.) B
4.) C
5.) C
Tips on how citizens can respond to rising prices
Ask: Tips on how citizens can respond to rising prices
Answer:
save money
Explanation:
sabe money so when the prices starts to get big you’ll have money to buy ehat you need
answer these.1. the bill for a dinner at a restaurant
Ask: answer these.
1. the bill for a dinner at a restaurant is 850.00. How much should be left for a 5% tip?
2. A fruit vendor buys mangoes from a wholesaler at 40.00 a kilo and sells it at 65.00 per kilo. What is the percent of increase?
3. Eleanor bought a dress worth 850.00. What is the total price if she had pay a sales tax of 5% for the dress?
4.Ed paid 1,500.00 for a new bag. This is inclusive of a 5% tax. What is the peice of the bag before taxes?
5. Jay paid 125.00 for a new shirt after receiving a 20% discount. what was the price before the discount
Answer:
1.42.5
2.807.5
3.42.5
4.75
5.96
Step-by-step explanation:
paki double check nlng sa matalino
Direction: Choose the letter of the correct answer of the
Ask: Direction: Choose the letter of the correct answer of the
following problems to find the percentage, rate or
percent
1. Carla took a 600mile trip. She drove 240 miles before
stopping for lunch. What percent of the total trip did she
drove before lunch?
a. 25%
b. 40% c. 56% d. 75%
2. Navarro paid Php80 for a jacket that originally cost
Php96. What percent of the original price did Navarro
pay?
a. 45%
b. 65% C. 83% d. 90%
3. Perly’s bill for breakfast with her friends was Php890. She
gave an 8% tip. How much was the tip?
a. Php56.5 b. Php71.20 c. Php84.25% d. Php145.25
4. Jillian’s has a monthly allowance of Php5,000.what
percent of her allowance does she save if she saves Php850
a month?
a. 10% b. 12% c. 17% d. 25%
5. Twelve pupils in a class of 50 joined the Science
Club. What percent of the pupils in the class joined
the club?
a. 24% b. 35% 5c, 76% d. 80%
Answer:
1.B 40%
2.C 83%
3.B 71.20
4.C 76%
5.A 24%
4. As a seller, how are you going to attract/convinced
Ask: 4. As a seller, how are you going to attract/convinced you
A. Wear a costume or mascot.
B. Helpful information tips and reasonable prize,
C. Sell plants with thin foliage and common plants.
D. Cheerful, honest, and accommodating caretakers/sa
5. It is one of the most challenging activities in orchard garden
A. advertising
C. pricing
B. marketing
D. selling
6. Which device will you need to enter online marketing?
A. E-mail address
C. PLDT
B. Internet Connection
D. fliers or bro
7. What should you remember when using online marketin
seedlings?
A. increased price competition
B. Post edited photos about your product.
C. compete worldwide through globalization
D. Use Online Marketing responsibly to enjoy selling
Answer:
4c
5a
6c
7D
Explanation:
sanamakatolong
A. What two (2) tips can you give on how
Ask: A. What two (2) tips can you give on how to market animal products? Explain them
1.
2.
B. Why is it important to make a survey on the prices of the different animal products?
( 2-3 sentences)
Answer:
A.
1. I will read the quality and price first before buying
2. Ask some people if the product is worthy
B. It’s important to make survey in order to know if its worthy or not. It will also help me gather some opinions/information to others.
Write the algebraic equation for each sentence. Then solve the
Ask: Write the algebraic equation for each sentence. Then solve the equation.
1. Elen bought 4 pens priced at P7.90 each and 2 pens at P9.70 each. Find the average price she paid per pen.
2. a. Write the formula for the number of calories Evelyn uses while dancing for any number of minutes (m).
[Here’s a tip: What I mean on this question is you have to make an algebraic equation]
b. How long would she dance to use 210 calories?
3. If James spent equal amount/s of time playing basketball and swimming, how much time did he spend for each if he used 760 calories?
4. Mrs. Centeno bought paper and pencils for her pupils. She bought papers and pencils of the same quantity. The pencils cost P8 each and the papers cost P11 each. She spent P722 in all. How much of each did she buy?
5. Rowena bought equal amount of two different fabrics to make curtains. The price per meter for each fabric is shown at the right [I dunno what this question mean!]. The total cost was P21,500. How many meters of fabrics did Rowena buy?
1.17.60
2.105
3.380
4.38 each
5.10,777.78
2.navarro paid php80 for a jacket that originally cost php96.
Ask: 2.navarro paid php80 for a jacket that originally cost php96. what percet of the original price did navarro pay.
a.45%
b.65%
c.83%
d.90%
3.perlys bill for breakfast with her friends was php890. she gave an 8% tip how much was the tip?
a.php56.5
b.php71.20
c.php84.25%
d.php145.25
4.EIGHTEEN IS WHAT % OF 42
5.WHAT % OF 50 IS 18?
1.jimmys allowance for the day is php450. he spends 75% of it and saves the rest. how much does he save?
a.php112,50
b.php250,50
c.php315,50
d.php337,50
2.rodel got 80% of an 80 item test correctly. how many item did he get correctly?
a.16
b.25
c.64
d.85
3.there are 40 pupils in grade IV if 15 % were abset how many pupils were present?
a.what is asked?
b.what are the given fact?
c.solve the problem
Step-by-step explanation:
2. answer: C
- 80 divided by 96
- =0.8333…
- 0.83 represent 83%
3. answer: B
- 8 divided by 100
- 0.08
- 0.08 represents 8%
- 0.08 x 890 = 71.20
4. answer: dont know the ans.:‘)
5. answer: 36%
- 18 divided by 50=0.36
- 0.36 represents 36%
II
1. answer: A
- 450 x 0.75 = 337.5
- 450 – 337.5 = 112.5
2. answer: C
- 80 x 0.8=64
3.
- what is asked: the pupils that are present in grade 5
- what are the given facts:the given facts are 40 pupils in Grade 5 and 15% absent pupils
- solve the problem:
- 40 x 0.15 = 6
- 6 pupils are absent
•Use an illustration to solve this problem. (Picture your answer.
Ask: •Use an illustration to solve this problem. (Picture your answer. This is not joke time so answer me seriously.)
1. Mr. Tan paid a total of Php897,88 for 21 liters of gasoline and a tip of Php10.00 to the gasoline boy. How much does a liter of gasoline cost?
2. Remy bought two handkerchiefs with different prices for Php122.20. The higher price was twice as much as the other. How much the cheaper price?
Bonus question:
1. Riza wants to buy her sick mother bananas for Php65.50,
oranges for 44.75 and apples for 100.25. How much is her change if she gives three 100-peso bills?
•Why do you think Riza wants to buy her mother some fruits?
•If you were Riza, would you do the same? Why?
Answer:
1subukan mong I multiply Ta’s divide mo by two then pag Hindi lumabas gumawa ka nang ibang proseso basta basic lang sa mathematics ang gagamitin
2 31 Ewan
bonus question
ans: 89.5
65.50+44.75+100.25=
then the answer is 89.5,
paki review lang
Not only you can get the answer of how tips are priced, you could also find the answers of Write the algebraic, Tips on how, answer these.1. the, •Use an illustration, and 1. Mario Jerry.