How Much Whole Milk Per Day

Posted on

If you are looking for the answer of how much whole milk per day, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding how much whole milk per day. Read it below.

kellymom   milk   breastmilk  baby

C. Solve the following: 1. Elisse has 20 meters of

Ask: C. Solve the following:
1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cut from it?

2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is the area of the land in square meter. He is selling the whole lot for 206, 250,000 pesos, how much is the price per square meter?

3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each pass of is equivalent to 148 mL, how many liters of water you need to consume everyday?

4. Your baby brother has a body temperature of 1000 E. What is his temperature in °C? Does he has a normal body temperature? 5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?

5. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kila powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is E you buy? milk?​

Step-by-step explanation:

send ko sa comment yung 3 and 4,5 bawal Lima sa picture e

1. has 20 meters of ribbon. How many 15 cm

Ask: 1. has 20 meters of ribbon. How many 15 cm onbon but 2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 mm 5 hari the area of the land in square meter. He is the whole lot 26 250,000 pesos, how much is the price per square meter 3. Deking glasses of water a day is good for your how is equivalent to 148 ml, how many of you 4. Your baby brother has a body temperature of 100 Watt bo temperature in C? Does he has a normal body see? 5 Your mother asked you to buy 2.5 kg of Each pack of weighs 250 grams. How many packs of war wou do? 6. The 120 grama powdered milk make 12 cup of milk. Now powdered milk can produce to cups of maken PNOTA CALARAN​

1.300

Step-by-step explanation:

nag libog ako sa iba bukas na promise

1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15

Ask: 1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cut from it?
C. Solve the following:
the area of the land in
consume
2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is
250,000 pesos, how much is the price per square meter?
square meter. He is selling the whole lot for 206,
3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each glass of water
is equivalent to
148 mL, how many liters of water you need to
everyday
4. Your baby brother has a body temperature of
1000 F
What is his body
temperature in °C? Does he has a normal body temperature?
5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in the store
weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?
6. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kilograms of
powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is 60 cups of
milk?​

Step-by-step explanation:

20 METERS OF RIBBON × 15 CENTIMETERS OF RIBBON = 300 METERS OF RIBBON

550 METERS × 0.75 KILOMETERS = 412.5 METERS

412.5 METERS × 250,000 PESOS = 103,125,000 PESOS

148 MILLILITERS ÷ 8 GLASSES OF WATER = 8.5 LITERS OF WATER

1,000 FARENHEIT = 53.7 CELCIUS NO! BECAUSE MY BABY BROTHER HE DOESN’T HAVE A NORMAL BODY TEMPERATURE

2.5 KILOGRAMS OF SUGAR × 250 GRAMS = 625 PACKS OF SUGAR

120 GRAMS POWDERED MILK × 12 CUPS OF MILK = 1,440 GRAMS POWDERED MILK

1,440 GRAMS POWDERED MILK × 60 CUPS OF MILK = 86,400 GRAMS POWDERED MILK

86,400 GRAMS POWDERED MILK × 60 CUPS OF MILK = 5,184,000 LITERS

1. How many 15 cm of ribbon can be cut

Ask: 1. How many 15 cm of ribbon can be cut from it? 2. He is selling the whole lot for 206, 250,000 pesos, how much is the price per square meter? 3. If each glass of water is equivalent to 148 m, how many liters of water you need to consume everyday? 4. What is his body temperature in °C? Does he has a normal body temperature? 5. How many packs of sugar will you buy? 6. How many kilograms of powdered milk can produce 60 cups of milk? How many liters is 60 cups of milk? 7. A. How many hours in a day you spend studying all these subjects? B. If you will add the number of minutes you spend in each subject in one week, how many hours you spend in one week for each subject. YOU 7700 seconds play everyday how many minute is nlaytime?​

Answer:

1. 2700 ÷ 15 = 180. However, this is theoretical and assumes that no ribbon is destroyed when a cut is made.

2. The area of the land in square meters is 412, 500.

500 pesos is the price per square meter of the land.

Step-by-step explanation:

Word Problem

Since the first question asks for the area of the land in “square meter”, we need to convert 0.75 kilometers to meters.

Steps in Converting the Units

Choose the appropriate conversion factors.

Multiply the given unit measure by the conversion factor.

Simplify the product.

begin{gathered}0.75:text{km}timesleft(begin{aligned}text{Conversion}\text{Factor}end{aligned}right)end{gathered}

0.75km×(

Conversion

Factor

)

Now, we know that 1 km = 1000 m, so our conversion factor should be frac{1000:text{m}}{1:text{km}}

1km

1000m

. We intended to have a unit km in the denominator so that during the multiplication process, we can cancel the km unit.

begin{gathered}begin{aligned}0.75:text{km}timesleft(frac{1000:text{m}}{1:text{km}}right)&=0.75times 1000:text{m}\&=750:text{m}end{aligned}end{gathered}

0.75km×(

1km

1000m

)

=0.75×1000m

=750m

The area of a rectangle is given by the formula, A = l times wA=l×w . So, to solve for the area, substitute the value of l=750:text{m}l=750m and w=550:text{m}w=550m into the area formula then simplify.

begin{gathered}begin{aligned}A&=ltimes w\&=750:text{m}times550:text{m}\&=412, 500:text{m}^2end{aligned}end{gathered}

A

=l×w

=750m×550m

=412,500m

2

So, the area of the rectangular lot is 412, 500 square meters.

If he is selling the whole land for 206, 250, 000 pesos, then to solve the price per square meter is given by the formula, C=frac{text{Price of the whole land}}{text{Area of the whole land}}C=

Area of the whole land

Price of the whole land

.

So, to solve for the price per square meter, substitute the price of the whole land and the area of the whole land into the equation.

begin{gathered}begin{aligned}C&=frac{206,250,000}{412,500}\&boxed{C=500}end{aligned}end{gathered}

C

=

412,500

206,250,000

C=500

3. 1.184 liters

4. The average normal body temperature is generally accepted as 98.6°F (37°C). Some studies have shown that the “normal” body temperature can have a wide range, from 97°F (36.1°C) to 99°F (37.2°C). A temperature over 100.4°F (38°C) most often means you have a fever caused by an infection or illness.

5. 2.5 kg to grams is 2500

(n kg x 1000 = n g)

2500 ÷ 250 = 10

so you will need 10 of 250 grams to get 2.5 k

6. 0.6 kilograms of powder milk can produce 60 cups of milk.

14.22 liters is 60 cups of milk.

7. 10 hours per day

B. dunno about this 29 hr and 45 min

C. Solve the following:1. Elisse has 20 meters of ribbon.

Ask: C. Solve the following:

1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cut from it?

2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is
the area of the land in
square meter. He is selling the whole lot for 206,
250,000 pesos, how much is the price per square meter?

3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each glass of water
is equivalent to 148 mL, how many liters of water you need to consume
everyday.

4. Your baby brother has a body temperature of
1000 F. What is his body
temperature in °C? Does he has a normal body temperature?

5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in the store
weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?

6. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kilograms of
powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is 60 cups of
milk?

7. You have 8 mudules in a day. Your teacher gave you this schedule for 5 days from Monday to Friday​

1234567891011121314151617181920

Sorry for this questions :(1. Elisse has 20 meters of

Ask: Sorry for this questions 🙁

1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cut from it?

2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is

the area of the land in square meter. He is selling the whole lot for 206,
250,000 pesos, how much is the price per square meter?

3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each glass of water is equivalent to 148 mL, how many liters of water you need to consume everyday.

4. Your baby brother has a body temperature of 1000 F. What is his body temperature in 0C? Does he has a normal body temperature?

5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in the store weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?

6. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kilograms of powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is 60 cups of milk?

Answer:1.35

2.560

Step-by-step explanation:why you dont try d calculator

C. Solve the following;1. Elisse has 20 meters of ribbon.

Ask: C. Solve the following;
1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cut from it?
2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is
the area of the land in square meter. He is selling the whole lot for 206,
250,000 pesos, how much is the price per square meter?
3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each glass of water
is equivalent to 148 mL, how many liters of water you need to consume
everyday.
4. Your baby brother has a body temperature of 1000 F. What is his body
temperature in °C? Does he has a normal body temperature?
5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in the store
weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?
6. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kilograms of
powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is 60 cups of
milk?
7. You have 8 module to study in a day. your teacher gave you this schedule for 5 days from monday to Friday

pasagot po i brainliest ko po
promise (✿^‿^)​

what is problem solving:

  • Problem-solving is a mental process that involves discovering, analyzing, and solving problems. The ultimate goal of problem-solving is to overcome obstacles and find a solution that best resolves the issue. The best strategy for solving a problem depends largely on the unique situation

8 steps of problem solving:

Define the problem. What exactly is going on? …

Set some goals. …

Brainstorm possible solutions. …

Rule out any obvious poor options. …

Examine the consequences. …

Identify the best solutions. …

Put your solutions into practice. …

How did it go?

Problem-Solving Strategy:

Read the word problem. Make sure you understand all the words and ideas. …

Identify what you are looking for.

Name what you are looking for. …

Translate into an equation. …

Solve the equation using good algebra techniques.

Check the answer in the problem. …

Answer the question with a complete sentence

does math is good,to students like me and you:

The research shows that maths is good for all of your brain, not just the parts that other activities cannot reach.” As a mathematics student, not only will you deepen your knowledge of the field, you’ll also improve your brain power.

disadvantages of math:

1.sometimes they just cant be solved without a calculator.

2. It may result in misconceptions (e.g. the concept of similarity carries different meanings in mathematics and the real world).

3. Makes abstract thinking difficult, some topics should remain abstract.

4. If given examples are complex, to learn the mathematics of the problem can be difficult.

5. Benefits of the lessons might be limited to the given real world problem and it might be difficult to transfer acquired knowledge to other situations,

6. Students may think that mathematics is only limited to real life.

7. It is not suitable to use real world connections for each topic in a high school mathematics curriculum,

8. The heavy content of the curriculum and lack of time may make it difficult to use connections.

9. Lack of adequately equipped teachers and their reluctance is a kind of limitation.

10. It is a limitation, if given examples are unrealistic and not related to students’ experiences.

advantages of math:

Math is useful. Virtually everyone needs to be able to do some mathematics. …

Math is fun. Most people have experienced the pleasure of getting the right answer to a difficult mathematics problem. …

Math trains the mind. …

Math is part of our cultural heritage. …

Math is beautiful.

answer:

1.) Elisse can cut 133 pieces of 15 cm ribbon

2.) the area of the land in square meter is 412,500,.

500 pesos is the price per square meter of the land

3.) 1.814

4.) 37.08 Celsius

5.) 10 PACs of sugar

6. ) 0.6 kilograms of powder milk can produce 60 cups of milks

14.22 litters is 60 cups of milk

7 .) A.

4 hours and 5 mins /minutes

B. math:

45. = 3 hours and 45 mins

Mapeh:

30= 2 hours and 30 mins

.science:

40 = 3 hours and 20mins

epp:

30 = 2 hours and 30 mins

40= 3 hours and 20 mins

esp

25= 2 hours and 5 mins

English

Filipino

35= 2 hours and 55mins

C.

45 minutes

D.

the figure is not include

explanation:

nakaka pagod༎ຶ‿༎ຶ mag type,pero type Kita ehh ,,,,, char haha

# math is the best

#brainly everyday

ganyan rin tanong sa oc namin,kayA sinagutan ko na!

hope it helps

1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15

Ask: 1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cut from it?

2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is the area of the land in square meter. He is selling the whole lot for 206, 250,000 pesos, how much is the price per square meter?

3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each glass of water is equivalent to 148 ml, how many liters of water you need to consume everyday.

4. Your baby brother has a body temperature of 1000 F What is his body temperature in °C? Does he has a normal body temperature?

5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in the store weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?

6. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kilograms of powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is 60 cups of milk?​

Answer:

1. 133

2. The area of the land is 412,500 square meters. The price per square meter is 500 pesos.

3. You need to consume 1.184 liters everyday.

Step-by-step explanation:

1. Convert the 20 meters to cm, then divide that by 15. I only got the whole number but the whole answer is 133.333…

2. Convert the 0.75 km to meters then multiply that by 550, and you’ll get 412,500. That’s the area of the land in square meters. Then divide 206,250,000 by 412,500. The answer to that is the price per square meter.

3. 8 times 148. The answer to that is 1184 ml. Then convert that to liters.

C. Solve the following:1. Elisse has 20 meters of ribbon.

Ask: C. Solve the following:
1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cur from it?
2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is
the area of the land in square meter. He is selling the whole lot for 206,
250,000 pesos, how much is the price per square meter?
3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each glass of water
is equivalent to 148 mil, how many liters of water you need to consume
everyday.
4. Your baby brother has a body temperature of 1000 F. What is his body
temperature in °C? Does he has a normal body temperature?
5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in the store
weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?
6. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kilograms of
powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is 60 cups of
milk?
PIVOT 4A CALABARZON Math G7​

Answer:

1. You can cut 133 15cm ribbons can be cut.(20 m=2000 cm,2000÷15= 133)

2._

3.You need to consume 1.184 liters of water everyday.

4. His temperature in °C is 53.777°C.

No,he does not have a normal body temperature. He has a fever.

5.You will have to buy 10 packs of sugar.

6.

How many kilograms of

powdered milk can produce 60 cups of milk?

0.6 kilograms

How many liters is 60 cups of milk?

_

Solve the following1. Elisse has 20 meters of ribbon. How

Ask: Solve the following

1. Elisse has 20 meters of ribbon. How many 15 cm of ribbon can be cut from it?

2. Mr. JB has a rectangular lot that measures 550 meters by 0.75 km. What is the area of the land in square meter. He is selling the whole lot for 206, 250,000 pesos, how much is the price per square meter?

3. Drinking 8 glasses of water a day is good for your health. If each glass of water is equivalent to 148 mL, how many liters of water you need to consume everyday.

4. Your baby brother has a body temperature of 100° F. What is his body temperature in °C? Does he has a normal body temperature?

5. Your mother asked you to buy 2.5 kg of sugar. Each pack of sugar in the store weighs 250 grams. How many packs of sugar will you buy?

6. The 120 grams powdered milk make 12 cups of milk. How many kilograms of powdered milk can produce 60 cups of milk. How many liters is 60 cups of milk?

7. You have 8 modules to study in a day. Your teacher gave you this schedule for 5 days from Monday to Friday. ​

Answer:

Hi,

1 piece = 15 cm

So x pieces = 2700 cm.

Crossmultiplying,

x = (2700×1)/15 = 180 pieces can be obtained.

Not only you can get the answer of how much whole milk per day, you could also find the answers of C. Solve the, C. Solve the, 1. has 20, 1. Elisse has, and 1. Elisse has.