How Much How Many Exercises

Posted on

If you are looking for the answer of how much how many exercises, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding how much how many exercises. Read it below.

minute strength training workout  runners

Exercise 3: Write a number sentence that describes the picture.

Ask: Exercise 3: Write a number sentence that describes the picture. How many or how much of the divisor fits into the dividend and solve for its quotient.

1. ÷ = _____ ÷_____=
2. ÷ = ____÷____=
3. ÷ = ____ ÷ ____ =

yung black wala po yang laman,yung may white may laman po yan

pasagot need ko asap.​

Answer:

Also learn the facts to easily understand math glossary with fun math. Its division equation is the divisor is any number. Start with 1 and write multiplication facts such as 1 × 12 . 2 reason when then the quotient is the divided

Step-by-step explanation:

cause no explaination

1. In a computer library, 30% of the class is

Ask: 1. In a computer library, 30% of the class is doing interactive mathematics
exercises while the others are doing research work. If there are 50 pupils in
the class, how many are doing Mathematics exercices?
2. Alex has a collection of 180 stamps, 30% of which are foreign stamps. How
many stamps are foreign?
3. A fish tank is 80% filled with water. If the capacity of the fish tank is 50 liters,
how much water is in the fish tank?
4. A tourist bus has covered 30% of the 84.5 lan trip. How many more ldlometres
will the bus travel to reach its destination?
5. Alyssa received a 20% discount on a book that originally costs Php320. How
much did she pay for the book?​

Step-by-step explanation:

ayan na pong sagot.sana makatulong po sayo..good luck po

Exercise 2: Analyze and solve. 1. A kilo of garlic

Ask: Exercise 2: Analyze and solve. 1. A kilo of garlic is Php85.50, about how much is the cost of 3.25 kilos? 2. A man runs 1.8 kilometers everyday, about how many kilometers he run each week? Lesson 10: Solving routine and non-routine problems involving multiplication with or without addition or subtraction of decimals and whole numbers including money Exercise: Analyze and solve. 1. A newspaper is sold Php21.50 per copy. What is the total cost of 10 copies of newspapers? Answer: 2. If a box of candies costs Php150.25, how much would 4 boxes cost? Answer: -4-​

Answer:

Exercise 2: Analyze and solve. 1. A kilo of garlic is Php85.50, about how much is the cost of 3.25 kilos? 2. A man runs 1.8 kilometers everyday, about how many kilometers he run each week? Lesson 10: Solving routine and non-routine problems involving multiplication with or without addition or subtraction of decimals and whole numbers including money

Step-by-step explanation:

Exercise: Analyze and solve. 1. A newspaper is sold Php21.50 per copy. What is the total cost of 10 copies of newspapers? Answer: 2. If a box of candies costs Php150.25, how much would 4 boxes cost? Answer: -4-

Exercise 3Write the number sentence that describes the picture.How many

Ask: Exercise 3
Write the number sentence that describes the picture.
How many or how much of the divisor fits into the dividend?
dividend
divisor
1.❤❤❤÷❤=
2.❤❤❤❤❤÷❤=
3.❤❤❤❤÷❤=​

Answer:

1.❤️❤️❤️

2.❤️❤️❤️❤️❤️

3.❤️❤️❤️❤️

Step-by-step explanation:

ganyan po ba

B. Directions: Read, analyze and answer the word problem below.

Ask: B. Directions: Read, analyze and answer the word problem below. Write your answers on a separate sheet of paper.

1. Forty-six percent of the people surveyed responded that they
exercise on a fairly regular basis. If there were 1200 people
surveyed, how many of them exercise on a fairly regular basis?

2. Joseph won 80% of his 40 mobile legend games. How many wins did Joseph have?

3. Ruby invited 300 kids for her birthday party. 15% of the kids did
not show up. How many children are there in the party?

4. Mr. Cruz planned to save 7.5% of his monthly income of Php12500.
How much did he plan to save?

5. In our school library, 30% of 600 books are Mathematics books.
25% of these Mathematics books are for Grade 5. How many books
are available for Mathematics Grade 5?

Im underwatarrr pls help me​

Answer:

1. 552

2. 32

3. 255 children

4. 937.5 pesos

5. 45 books

the hiker spent and 10/12 hours doing their daily exercises.

Ask: the hiker spent and 10/12 hours doing their daily exercises. they only used 1/4 hour in hiking. how many much time did they use for other body exercises?

Answer:

7/12

Step-by-step explanation:

Subtraction

I HOPE THIS HELPS;D

2) Malou bought 5 blouses at PhP224.90 each. How much

Ask: 2) Malou bought 5 blouses at PhP224.90 each. How much did she pay in all?
3) Jonathan spent 1.55 hours a day walking as exercise. If he walked 5 days exercise? a week, how he hours did many spend doing his exercise?
4) Letty bought 32 bags of refined sugar, each weighing 2.5 kilograms. How refined many kilograms total weight sugar?
5) Richelle bought a roll of ribbon at PhP49.50 each. How much did she pay for 15 rolls?
PA SAGOT PO PLEASE NEED KONA PO ASAP​

Answer:

2. 5 x php224.90 = php1224.50

3. 1.55hours x 5 = 7.75 hours

4. 32 x 2.5 = 80kg

5. php49.50 x 15 = php742.50

Step-by-step explanation:

aral ng mabuti that’s all:))

Exercise CSolve for the following problems. Show your solution.1. Only

Ask: Exercise C
Solve for the following problems. Show your solution.
1. Only 70% of a 36-shot film was developed. How many pictures were developed?
21 am saving my money for a Php 750.00 video game. If I have saved 25% of the money I need,
how much money have / saved?
3. In a certain barangay, there are 12 000 election volunteers. Due to the tedious task given to
some of them, 30% of them were not able to vote. How many of the volunteers were not able to
vote?
Exercise D
Solve for the following problems. Show your solution
1. A class of 50 is 30% girls. How many are boys?
2. There are 20 boys and 28 girls in a class. Of these children, 25% are club members.
How many are not club members?​

Explain:

pahingi po ng formula para masagutan willing to help po wait ko yung formula.

Exercise 3:Write a number sentence that describes the picture. How

Ask: Exercise 3:
Write a number sentence that describes the picture. How many or how
much of the divisor fits into the dividend and solve for its quotient.​

Answer:

Also learn the facts to easily understand math glossary with fun math … Its division equation is … The divisor is any number that divides another number. … Start with 1, and write multiplication facts such that the product is 12 such as 1 × 12. 2. … Reason: When the divisor is 1, then the quotient is the same as the dividend.

Explanation:

and where is the picture?

Let's Analyze (Enrichment Exercises) Solve the following problems. 1. Mr.

Ask: Let’s Analyze (Enrichment Exercises) Solve the following problems.

1. Mr. Alcantara’s electric meter read 12 624 kW.h in April and 12 731 kWh in May

a. How many kWh of electricity were consumed?

b. How much will he pay if the cost of kW.h is P5.50?

2. The Lopez family used 04 567 kWh in June and 04 123 kWh in July.

a. How many kWh of electricity were consumed?

b. How much will they pay if the cost of kW.h per hour is P6.00?​

Answer:

1.

A-107 kWh

B-588.5

2.

A-444 kWh

B-2,664

Step-by-step explanation:

CARRYONLEARNING

PA BRAINLIST

Not only you can get the answer of how much how many exercises, you could also find the answers of Exercise CSolve for, Exercise 2: Analyze, B. Directions: Read,, Exercise 3:Write a, and 2) Malou bought.