How Much How Many Difference

Posted on

If you are looking for the answer of how much how many difference, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding how much how many difference. Read it below.

reconnection weekend    arrived    received

22. Mr. and Mrs. Salvador sold 5 296 candles last

Ask: 22. Mr. and Mrs. Salvador sold 5 296 candles last All Saints Day. How much did they earn if
each candle cost P25?

23. The 534 pupils in Kindergarten drew 27 different shapes on their notebooks. How many
shapes did they draw in all?

24. Mang Kardo allots P120 for his travel allowance. How much does he allot for 15 days?

25. A ballpen costs Php 15. How many ballpens did John bought if he only had
Php 70?

Answer:

24.

120pesos

x15 days

=1,800pesos

25.4 pen and 10 peso change out of 70peso.

Answer:

132,400 they earned

Explanation:

5296×25= 132,400

1. if the job will be done in just 4

Ask: 1. if the job will be done in just 4 weeks?
2. If 4 colored pencils cost P25, how much do 12 colored pencils cost?

3. Two boiled bananas cost P5. How much are 8 boiled bananas?

4. Five pieces of paper cost P3. How much is the cost of 20 pieces of paper?

5. An elevator has a capacity of 9 persons each weighs 50 kg. How many persons with the same weight of 45 kg can ride on the elevator?

Twenty men can paint a building in 8 weeks. How many men are needed

6. The ratio of the number of apples to oranges to pears is 3:8:4. If there are 75 fruits altogether, how many apples are there?

7. If 320 will be divided in the ratio 3:5, what are the numbers? What is the difference between the numbers?

Answer:

di ko alam yanje

owks

sprrry

auditor earns 5,000.00 a month, how much is the difference

Ask: auditor earns 5,000.00 a month, how much is the difference between their
salaries?
Elena purchased 100 kilos of ham at 120.00. She repacked them in plastic
bags containing 4 kilo each and sold the same for 40.00 per pack.
a. Into how many packs did Ellen repack the 100 kilos that she bought?
b. Assuming she sold all the ham, how much was her total sales?​

Answer:

a.into how many packs did Ellen repack the 100 kilos that she bought

1. What is the circle graph all about?2. How much

Ask:
1. What is the circle graph all about?
2. How much is spent for food?
3. How much is spent for education and housing?
4. What percent is allotted for savings
5.. How much does the family saves each month?
6. Which one has the biggest allocation?
7. How many percent is the difference between food and housing?
8. In the circle graph,how many degrees corresponds to education?
9. Which one has the lowest allocation?
10. How much is saved every Month?

Can someone answer this?? Plsss answer​

[tex]mathrm{Answer}[/tex]

[tex]_______________________________________________[/tex]

[tex]implies[/tex] The graph is all about the monthly budget of the reyes Family P15,000 monthly income

[tex]implies[/tex] Around 6,500 is spent for food

[tex]implies[/tex] 5,500 is spend in housing while 3,000 is spent for education.

[tex]implies[/tex] 10% is alloted for savings

[tex]implies[/tex] Approximately 1,000 isa saved everymonth

[tex]implies[/tex] Food has the biggest allocation

[tex]implies[/tex] 5% is the difference between housing and food allocation

[tex]implies[/tex] 15 degree corresponds to education

[tex]implies[/tex] Savings has the lowest allocation

[tex]implies[/tex] As I said in question number 5, approximately 1,000 is saved

[tex]_______________________________________________[/tex]

[tex]color{skyblue}heartsuit[/tex]

Jefferson sells different types of cloth. He cuts a bolt

Ask: Jefferson sells different types of cloth. He cuts a bolt of cloth containing 100 yards into single pants cut of 1 ¼ yard each.

a. Into how many pieces was the bolt cut.

b. If Jefferson sold the cloth at Php120.00 per cut, how much will the entire bolt be sold?

c. If Jefferson bought at Php70.00 per yard. How much gross profit he will earn?

Answer:

letter B PHP 120 PER CUT 2 × 44 ÷33 POINT 4 = 1 14

1. Directions: Answer the following questions: Write your answer on

Ask: 1. Directions: Answer the following questions: Write your answer on the space provided. 1. How much is the unit cost of the decorative beads? 2. What is the unit cost of a small beads? 3. What is the unit cost of beading wire? 4. How much is the total amount of the clasp? 5. Total amount of 2 crimps? 6. How much is the grand total cost of your necklace? 7. How many pieces of charms is needed to complete the necklace? 8. How much is the unit cost of crystals? 9. How much is the difference in the grand total, if the necklace has no crystals?​

Answer:

i don’t know the answer

Explanation:

sorry po need ko ilang points

Answer:

have 7 crystals of metal are that things so its having bolts on here ptw

2) A 5 cm x 3 cm x 5 cm

Ask: 2) A 5 cm x 3 cm x 5 cm container is half-filled with salt. How
much salt is still needed to completely fill the container?
3) A container box measures 4 cm on each edge. How much
space can it hold?
4) How many different solid figures can you form using 24 pieces
Of 1 cm³ cubes? Illustrate.​

Answer:

2) A 5 cm x 3 cm x 5 cm container is half-filled with salt. How

much salt is still needed to completely fill the container?

3) A container box measures 4 cm on each edge. How much

space can it hold?

4) How many different solid figures can you form using 24 pieces

Of 1 cm³ cubes? Illustrate.

Step-by-step explanation:

kalandian mo yan

Have you ever gone to a family outing to a

Ask: Have you ever gone to a family outing to a resort? There are many different kinds of swimming pool, isn’t it? There are swimming pools for kids and for adults. If you will be asked how much water is placed in the swimming pool, how will you do it?​

Answer:

I’ll ask it and then I’ll do mathematical statements to know and prove it

Step-by-step explanation:

6. What is the difference between mass and weight? a.

Ask: 6. What is the difference between mass and weight?

a. mass is how much matter is in an object, and weight is the gravitational pull on that object
b. mass and weight are the same
C. weight affects how much mass is in an object
d. weight is determined by how many atoms make up an object​

Answer:

LETTER A PO

Explanation:

PA BRAINLIEST PO THANK YOU

a. mass is how much matter is in an object, and weight is the gravitational pull on that object

B. Read and answer the questions. (1. Deduct the difference

Ask: B. Read and answer the questions.
(1. Deduct the difference of 68.456 and 64.678 from the sum of 12.03 and 16.89) (2. Increase 240.50 by the difference of 21.75 and5.23).
(3. How much more is 96.74 from 24.38?) (4. Carmelle went to the store to buy a notebook that costs P 29.75, a ballpen for P16.90 and an eraser that costs P36.25. If she gave the cashier P100, how much change will she get?)
(5. Nathalie weighs 36.25kg and Nhyzza weighs 21.75kg. By how many kilograms did they differ in weight?)​

Answer:

1. 28.92

3.778

25.142

2. 240.50

+ 16.52

257.02

3. 72.36

4. 17.10

5. 14.50

Step-by-step explanation:

Solutions:

1. 68.456

64.678

3.778

12.03

+ 16.89

28.92

2. 21.75

5.23

16.52

3. 96.74

24.38

72.36

4. 29.75

16.90

+ 36.25

82.90

5. 36.25

21.75

14.50

Not only you can get the answer of how much how many difference, you could also find the answers of 2) A 5, Jefferson sells different, 1. if the, B. Read and, and auditor earns 5,000.00.