If you are looking for the answer of how is easy buy, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding how is easy buy. Read it below.
4. Mark went to the market to buy 2 boxes
Ask: 4. Mark went to the market to buy 2 boxes of oranges. One box contains 19 oranges while the other box contains 26 oranges. For easy carry, he decided to put the oranges in bags. Each bag can contain 6 oranges.
a. How many bags will he need to put all the oranges?
b. How many excess oranges are there?
Answer:
A. 8
B. 3
Step-by-step explanation:
26+19= 45
45÷6= 7.5
7×6= 42
45-42= 3
3. How would you know if a food item has
Ask: 3. How would you know if a food item has more sugar or more salt? How would you know if a food item
has enough calories?
When we buy packaged
food, it is easy to know how much nutrients they contain by looking at their labels.
Food labels do not only help identify what kind of food we are buying or which manufacturer made it. Food
labels contain the nutritional information that will help us determine if the food we are buying contains the
right amount of nutrients that our bodies need.
Answer:
Key points
Nutritional information panels on food labels list energy, protein, fat, carbohydrates and sodium.
Nutritional information panels are a better guide to nutritional value than advertising or packaging.
If a product contains ingredients that commonly cause food allergic reactions, the food label must say so.
Some of the healthiest foods don’t have food labels. This includes fresh fruit and vegetables, nuts and fish.
on a bad one for over 50 kg of calamansi
Ask: on a bad one for over 50 kg of calamansi 2 1/10 kg of vegetables and 3 1/2 kg of rice in preparation of the easy q lockdown how many kg of goods did you buy in all
what are the number sentencw
Answer:
55 3/5
Step-by-step explanation:
52 1
10
+
3 1
2
= (52 + 3) + (
1
10
+
1
2
)
= 55 +
1
10
+
1 × 5
2 × 5
= 55 +
1
10
+
5
10
= 55 +
1 + 5
10
= 55 +
6
10
= 55 +
6 ÷ 2
10 ÷ 2
= 55 +
3
5
=
55 3
5
_7. A customer will be more likely to buy a
Ask: _7. A customer will be more likely to buy a product if you
a. Show how easy it is to use
b. List and inform the customer every feature the product has
c. Open the manual to show and explain instructions displayed
d. All of the above
foto foodback surveys if
Answer:
C.
Explanation:
I’m not sure if my answer is correct but hope it helps
alice has 1000 money she buy apples total:200 and pineapple
Ask: alice has 1000 money she buy apples total:200 and pineapple total:500 how much money she still have
(this is super easy)
300 kasu 1000-200-500=200
pls answer this easy questions:What is solution of this question.this
Ask: pls answer this easy questions:What is solution of this question.this a pic.
Store A- 13,281.50 buy 1 get 1
Store B- 19,905.75 buy 2 get 1 2 operation i need for solve and sentence of “BY HOW MUCH”?
Answer:
Store A= 13,281.50 ÷ 2 = 6,640.75
Store B= 19,905.75 ÷ 3 = 6,635.25
6,640.75- 6,635.25 = 5.5
John have 100 peso and he buys a chocolate worth
Ask: John have 100 peso and he buys a chocolate worth 20 how Manny is his money? (subtract it) (easy)
Answer:
80 pesos po kasi 100-20=80
Step-by-step explanation:
yeah ez
Answer:
80?
Step-by-step explanation:
100-20=80 tama po ba?
9. In the market, fruits like mango and banana are
Ask: 9. In the market, fruits like mango and banana are manually separated by sizes. Why do you think vendors are doing it? A. to avoid rotting B. to enhance fruits’ color C. to know how much will be the price based on its size D. to make it easy for the buyers to decide what to buy
Answer:
A. To avoid rotting
Explanation:
Sana makatulong
is it easy to learn how to play violin………..i was
Ask: is it easy to learn how to play violin
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
i was thinking of buying one
Answer:
ee
e
ee
e
e 010391
33
33
3
3
3
3
3
How can the use of technology can be of help
Ask: How can the use of technology can be of help in selling and buying a
product? Is using technology easy nowadays? Write your answer on the blank
provided below.
Answer:
Its Easy Because Of The Pandemic For Today Maybe In the Future We Had Drones Or Robot To Do There Jobs
Technology makes our lives easy. Using technology you can download an app where you can buy food, clothes and etc. that can be delivered direct to your house. We can also watch live selling. Using technology we can buy anything without going to market, getting tired and going out.
Not only you can get the answer of how is easy buy, you could also find the answers of 4. Mark went, on a bad, pls answer this, 9. In the, and _7. A customer.