How Do Use Apple Pay

Posted on

If you are looking for the answer of how do use apple pay, you’ve got the right page. We have approximately 10 FAQ regarding how do use apple pay. Read it below.

apple pay

16.Mrs. Perez has ₱5,000 divided equally to her siblings in

Ask: 16.Mrs. Perez has ₱5,000 divided equally to her siblings in the ratio 2:3:5.How much will be the lowest share?

17.If an apple cost ₱25 each. How much will you pay for 5 apples?

18.If 6 men can flow a field in 4 days how long will 8 men do?

19.What is the bigger number in 500 is divided in the ratio 2: 3

20.Mother used to 12 yolks to make three leche flan.How many yolks are needed if mother wants to make 6?

ang isasagot ay:

direct proportion
inverse proportion
partitive

mark brainliest ko makasagot
(non sense/report)​

Answer:

5Million dollars and 89 cents

Answer:

5milions dollars

Step-by-step explanation:

#Carry On Learning

Direction: Complete the Four-step Plan table below. Your parents went

Ask: Direction: Complete the Four-step Plan table below. Your parents went to the supermarket to buy some groceries for your family. As your mom look on the list of goods you prepared, the first one is apple since it’s your favorite fruit. She picked 10 kilograms of apples instead of 5 kilograms as you listed from the box of fruits with a tagged of P35 50 per kilogram. How much do you think will your mom pay for all the apples she picked? 6. What is asked? 7. What are given? 8. What operation to be used? 9 Give the number sentence? 10. What is the answer? ?​

Answer:

6.How much do you think will your mom pay for all the apples she picked?

7. 10 kilograms of apple

5 kiligram of apple

P35.50 per kilogram

8. Multiplication

9. 35.50 × 5 =N

10. 177.5

Step-by-step explanation:

Please make me brainliest for the sake of others that they can trust my answer.

Direction: Complete the Four-step Plan table below. Your parents went

Ask: Direction: Complete the Four-step Plan table below. Your parents went to the supermarket to buy some groceries for your family. As your mom look on the list of goods you prepared, the first one is apple since it’s your favorite fruit She picked 10 kilograms of apples instead of 5 kilograms as you listed from the box of fruits with a tagged of P35.50 per kilogram How much do you think will your mom pay for all the apples she picked? 6. What is asked? 7. What are given? 8. What operation to be used? Give the number sentence? 10. What is the answer?​

Answer:

6.how much do you think will your mom pay for all tha apples she picked?

7.10,5 AND 35.50

8.- minus

9.10-5-35.50

10.?

Answer:

6.How much do you think will your mom pay for all the apples she picked?

Step-by-step explanation:

7.10kg andP35.50 per kilogram of apple

8.Mutiplication

9.Three hundred and fifty-five pesos

10.The mother pay the total of three hundred and fifty-five pesos.

CHECKING YOUR UNDERSTANDINGI. Choose the letter of the correct answer

Ask: CHECKING YOUR UNDERSTANDING
I. Choose the letter of the correct answer
Then write it on a separate sheet tof paper.

1. If the ratio of 28 apples to 14 mangoes is 28:14, what is the other ratio to make it proportion?
A. 2:1
B. 2:3
C. 3:4
D. 4:5

2. What do you call to the comparison of two ratios?
A. equal
B. ratio
C. proportion
D. equivalent

3. It indicates that one number contains another.
A. equal
B. ratio
C. proportion
D. equivalent

4. Which of the following is an example of ratio?
A. 3:5 = 4:8
B. 9 to 15
C. 8:12 = 4:3
D. 4:5 = 8:10

5. Which is NOT an example of proportion.
A. 2/3 = 6/9
B. 10/20 = 1/2
C. 12:18 = 2:3
D. 1:3 = 2:3

II. Read and analyze the given problem. Write your answer on a separate sheet of paper. Show your complete solution.

1. Max bought 30 candies worth of ₱200; how much will he pay for 35 candies?

2. Alex is putting on sunscreen. He uses 4 mL to cover 30 cm of his skin. He wants to know how many milliliters of sunscreen he needs to cover 300 cm of his skin. How many milliliters of sunscreen does Alex need to cover 300 cm of his skin?

Patulong po ng tamang sagut pls kay langan ko na po bukas​

Answer:

1 d

2 c

3 a

4 b

5 d

Thanksgiving end point

Step-by-step explanation:

hello gowapo

Direction: Complete the Four-step Plan table below. Your parents went

Ask: Direction: Complete the Four-step Plan table below. Your parents went to the supermarket to buy some groceries for vour family. As your mom look on the list of goods you prepared, the first one is apple since it’s your favorite frut She picked 10 kilograms of apples instead of 5 kilograms as you listed from the box of fruits with a tagged of P35 50 per kilogram How much do you think will your mom pay for all the apples she picked? 6 What is asked? How much doyeu thinly will your mom day for all the apples she picked? 7 What are given? loko 8. What operation to be used? 9. Give the number sentence? 10. What is the answer? pasagutan nlng po yung 7,8,9,10 please po​

Answer:

8. Multiplication

9. 35.50 × 10 = N

10. My mom will pay P355.50 for the apples she picked

Brainliest?

STAN ENHYPEN AND DIMENSION:DILEMMA ALBUM CUTIE

Assessment No. 2DIRECTIONS: Read and understand each question carefully. Write

Ask: Assessment No. 2
DIRECTIONS: Read and understand each question carefully. Write the letter of the correct
answer on your answer sheet.
1.6.41 X 2.4 the estimated product is
A 10
B. 14
C. 18
D. 20
2.9.33 X 5.64 the estimated product is
A 50
B. 54
C.62
D. 78
3. Estimate the product 5.14 x 3.27
A 10
B. 15
C. 20
D. 25
4.6 X 2.3 the estimated product is
A6
B. 8
C. 15
D. 30
5. Rey and Joy picked 100 kg of mangoes from their mango trees. If they sold at P75.00
how much did he get? What is being asked in the problem?
A. How much money did they have?
B. How much did he get?
C. How many mangoes in all?
D. How many mango trees do they have?
6. Mrs. Sison bought 5 bags of refined sugar each weighing 2.5 kilograms. What is the
total weight of 5 bags of sugar? What operation to be used?
C. multiplication
D. division
A. addition
B. subtraction
7. Lyn bought ribbons at P30.50 each. How much did she pay for 7 ribbans? What is the
number sentence?
A. P30.50 -7=N
B. P30.50 X7=N
C. P30.50 +7 =N
D. P30.50 -7=N
8. Roy bought 8 bags of apples. If each bag weighs 1.5 kg, how many kilograms of
apples did he buy? What is the answer?
C. 9 kilograms of apples
C. 8 kilograms of apples
D. 12 kilograms of apples
D. 10 kilograms of apples​

Answer:

1.

2

3

4

5

6 C multiplication

7. B P30.50 × 70

8. D 12kg

MATH ASSESSMENT FOR GRADE 4 Problem 1. There were about

Ask: MATH ASSESSMENT FOR GRADE 4
Problem 1. There were about 4 213 children who helped their parents do the household chores. What is the place value of 2?
A) Tens B) Hundreds C) Thousands D) Ten Thousands
Problem 2. There are 103 baskets of rambutan harvested in a plantation. If each basket weighs 27kg, about how many kilograms of rambutan were harvested?
A) 2,000 B) 3,000 C) 4,000
D) 5,000
Problem 3. Mina harvested 20kg of tomatoes from her vegetable farm. She sold them at PhP 49.00 per kg, about how much did she earned?
A) PhP 800.00 B) PhP 1,000.00
C) PhP 1,200.00 D) PhP 1,500.00
Problem 4. My sister bought 420 pieces of apples to give to her guests on her birthday. If each apple costs PhP 15.00, how much did she pay?
A) PhP 4,000.00 B) PhP 6,300.00
C) PhP 8,000.00 D) PhP 8,400.00
Problem 5. It’s Jun’s birthday. He brought his friends to Jollibee. They ordered three cups of rice at PhP 25.00 each and six pieces of fried chicken at PhP 40.00 each. If Jun paid using a 500-peso bill, how much was his change?
A) PhP 185.00 B) PhP 315.00
C) PhP 175.00 D) PhP 165.00

Answer:

1.a

2.a

3.a

4.b

5.a

I’m not sure kung tama, but I tried my best hehe, here you go po.

Answer:

PROBLEM 1: B (Hundreds)

PROBLEM 2: B (3,000)

103 × 27 = 2,781 (estimate/round up)

PROBLEM 3: B (1,000)

20 × 49 = 980 (estimate/round up)

PROBLEM 4: B (6,300)

420 × 15 = (6,300) (absolute value)

PROBLEM 5: A (185)

25 × 3 = 75

40 × 6 = 240

75 + 240 = 315

500 – 315 = 185

Solve the following word problems. 1. Jessie and Jamie rode

Ask: Solve the following word problems.

1. Jessie and Jamie rode a bus. Jessie’s fare is 9 pesos, while Jamie’s fare is 18 pesos. How
much do they have to pay in all?

2. Aling Mila wants to buy some fruits for her children. She plans to buy 5 oranges, 7 apples
and 9 mangoes. How many fruits will she have in all?

3. There are 17 storybooks in the library. If someone borrowed eight storybooks, how
would be left?

4. Mang Raul bought 12 cavans of rice. He gave 5 cavans to his sister, 4 to his brother and 3
to his neighbor. How many cavans of rice were left?

5. Mr. Cruz earns P13,690.00 a month. How much will he earn in 24 months?

6. Mrs. Dizon owed a bank P28764, including interest. If Mrs. Dizon plans to pay the bank
in 12 equal monthly installments, how much should she pay for each month?

7. Arnel bought a pair of pants (P 375.35), a polo shirt (P 175.60), a pair of socks (P34.85) and
three handkerchiefs (P 54.25). How much did he spend?

8. Mang Mario is putting up a wall that should be 2.36 meters high when finished. If Mang
Mario has so far built the wall 1.47 meters high, how much height of wall does he need to
build?

9. Aling Ludy is an Overseas Filipino Worker. She sent $175.50 to her husband in the
Philippines. If her husband had the money converted to Philippine peso, and the peso-dollar
exchange rate is P52.00, how much money in pesos did her husband receive?

10. Mang Pandoy cleans bottles for a local junkshop for P.75 each. How many bottles must
he clean to earn P1,871.25?

11. Luisa bought materials to make a banner for her barangay. She bought 4/7 meter of red
cloth, 3/7 meter of yellow cloth and 5/7 meter of green cloth. How many meters of cloth did
she buy?

12. Lito sold 1/3 of a sack of camote and VA sack of sayote. How many sacks of vegetables
did he sell?

13. Mang Lino’s rice harvest yielded 15 VA Sacks of rice while Mang Pepe’s rice harvest
yielded 19 4 sacks of rice. How much more did Mang Pepe harvested than Mang Lino?

14. Liza bought 3 72 kilos of fish, 2 34 kilos of beef, and 1 2/3 kilos of chicken. How much meat
did Liza buy?

15. Mrs. Santos bought 72 a kaban of rice. She used 1/10 of kaban and kept the rest. How
much rice did she keep?

Patulong naman please nagdudugo na utak ko juskong math yan​

Answer:

1. 27 pesos

2. 21 pieces

3. 9 storybooks

4. None

5. P328,560

6. P2,397 monthly

7. P640.05

8. 0.89m

9. P9,126

10. 2,495 pieces

Step-by-step explanation:

Hanggang 10 Lang sinagutan ko,masyadong mahaba eh.

Operations used:×+÷

16.Mrs. Perez has ₱5,000 divided equally to her siblings in

Ask: 16.Mrs. Perez has ₱5,000 divided equally to her siblings in the ratio 2:3:5.How much will be the lowest share?

17.If an apple cost ₱25 each. How much will you pay for 5 apples?

18.If 6 men can flow a field in 4 days how long will 8 men do?

19.What is the bigger number in 500 is divided in the ratio 2: 3

20.Mother used to 12 yolks to make three leche flan.How many yolks are needed if mother wants to make 6?

ang isasagot ay:

direct proportion
inverse proportion
partitive

mark brainliest ko makasagot ng tama.
(non sense/report)

16.) partitive proportion

17.) direct proportion

18.) inverse proportion

19.) partitive proportion

20.) direct proportion

ool: Date: Take a deep breath, relax, and do not

Ask: ool: Date: Take a deep breath, relax, and do not fear. Answer the test accurately and honestly. This is non-graded nor a contest. You are taking the test to get the profile of your knowledge, understanding and skill in Mathematics as you enter the new grade level. Your test results will help you, your schoolmates, and your school improve your performance in Mathematics. Direction: Read each item carefully and encircle the correct answer. A) Tens B) Hundreds 1. There were about 4 213 children who helped their parents do the household chores. What is the place value of 2? C) Thousands D) Ten Thousands 2. There are 103 baskets of rambutan harvested in a plantation. If each basket weighs 27kg, about how many kilograms of rambutan were harvested? A) 2 000 B) 3 000 C) 4 000 D) 5 000 3. Mina harvested 20 kg of tomatoes from her vegetable farm. She sold them at PhP49.00 per kg, about how much did she earn? A) PhP800.00 B) PhP1,000.00 C) PhP1,200.00 D) PhP1,500.00 4. My sister bought 420 pieces of apples to give to her guests on her birthday. If each apple costs PhP15.00, how much did she pay? A) PhP4,000.00 B) PhP6,300.00 C) PhP8,000.00 D) PhP8,400.00 5. It’s Jun’s birthday. He brought his friends to Jollibee. They ordered three cups of rice at PhP25.00 each and six pieces of fried chicken at PhP40.00 each. If Jun paid using a 500-peso bill, how much was his change? A) PhP185.00 B) PhP315.00 C) PhP175.00 D) PhP165.00 6. Susan paid PhP 2, 160.00 for 12 coloring pens to be donated during the opening of classes. What operation should she use to determine the cost of a coloring pen? A) Addition B) Division C) Multiplication D) Subtraction 7. Cardo earned three 1000-peso bills for selling vegetables in the market. He plans to give some of it to his siblings, so he asked his father to change his three bills. How many bills will he receive if he asks for 50-peso bills? A) 600 B) 200 C) 60 D) 20​

Answer:

I only know number 1. Number 1.B

Step-by-step explanation:

Not only you can get the answer of how do use apple pay, you could also find the answers of Direction: Complete the, ool: Date: Take, Solve the following, MATH ASSESSMENT FOR, and CHECKING YOUR UNDERSTANDINGI..